تاریخچه رنگ در جهان

در زمان مصریان، یونانیان و رومیان باستان از مخلوط کردن خون حیوان و گیاه سبرق، اصل منظمی را برای رنگ کردن مو به کار می‌بردند. ولی این مخلوط تنها موها را تیره می کرد. آنها روش‌هایی را برای بور کردن مو کشف کردند که یکی از این روش ها این بود که اغلب موهای رنگ شده خود را ساعت ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌دادند، مردهای بابلی نیز غبار های طلایی بر روی موهای خود می پاشیدند. در طول تاریخ یک طیف کاملی از رنگ مو به وجود آمد. در میان قرون وسطی، رنسانس و عصر ویکتوریا که قرون تاریکی نامیده می شد، در نتیجه ی یک اشتباه ژنتیکی، موی قرمز پدیدار شد که سال‌های زیادی مردم با موی قرمز طبیعی به جادوگری مظنون بودند ولی در قرن شانزدهم میلادی موی قرمز طبیعی را ملکه الیزابت قابل قبول تر ساخت و بعدها مو با اقلامی مثل حنا که به مصر باستان برمی‌گردد، قرمز میشد. قسمت عمده ی مو از کراتین تشکیل شده است. کراتین پروتئینی است که در پوست و ناخن ها نیز یافت می شود. رنگ مو به رنگ دانه های فولیکول‌ های مو گفته می شود که از دو نوع ملانین: یوملانین و فیوملانین تشکیل شده است. اساساً چنانچه مقدار ملانین ها بیشتر باشد، رنگ مو تیره تر و چنانچه کمتر باشد، رنگ مو روشن تر می شود. وضعیت ملانین ها می تواند در طول زمان تغییر رنگ پیدا کند، یا فلولیکول های موی یک شخص می تواند بیشتر از یک رنگ داشته باشد. عدم تولید کافی ملانین موجب سفید شدن مو می شود. رنگدانه مو (ملانین) در پیاز مو قرار دارد و تعیین کننده رنگ مو می باشد. رنگ مو را معمولاً به پنج دسته تقسیم می کنند: بور، قرمز، قهوه ای، خاکستری و مشکی که هر کدام می توانند دارای سایه های گوناگون باشند. رنگ مو از نظر شدت و سایه رنگ می تواند در طول زندگی فرد تغییر نماید. در صورت سفید شدن مو می توان از انواع رنگ مو طبیعی و شیمیایی استفاده کرد.

تکنیک های متفاوت رنگ مو

بالیاژ

بالیاژ در زبان فرانسوی به معنای رنگ کردن است و تکنیک رنگ موی بالیاژ یک تکنیک رنگ موی فرانسوی است که با هایلایت کردن هنرمندانه دسته‌های مو، ظاهری جذاب به موها می دهد. فرایند رنگ کردن مو با این تکنیک، با دست انجام می‌شود که روشی ظریف و دقیق برای مو های کوتاه و بلند است. موهایی که با تکنیک بالیاژ رنگ شده باشند حالتی طبیعی تر دارند و از آنجایی که در این روش مو ها از ریشه رنگ نمی شوند نیازی به تجدید رنگ در ریشه های مو در آینده نیز وجود ندارند. از طرف دیگر در صورت بلند شدن موها زیبایی رنگ موی بالیاژ از بین نمی‌رود و همچنان جذاب و خاص خواهد بود فقط در صورت نیاز می توان آنها را رنگساژ کرد تا رنگ موها زنده و مثل روز اول کرد. در این روش دسته های مو با فویل جدا می‌شوند و سپس هر قسمت را جداگانه رنگ می کنند. تکنیک رنگ موی بالیاژ بهتر است روی موهایی با رنگ طبیعی انجام شود اما برای موهایی که قبلا رنگ شده است نیز جذابیت دارد.

آمبره

در این روش رنگ ساقه مو به تدریج به سمت انتهای مو از طیف تیره به روشن تغییر می‌کند تا گیسوان شما جذابیتی شیک و مجلسی پیدا کند. در تکنیک آمبره اگر ساقه مو های شما مشکی نباشد، آرایشگر باید ابتدا طیف رنگ ساقه موها را تیره تر کند. انجام این تکنیک نیز بسته به صلاح دید آرایشگری که به وی مراجعه کرده اید تفاوت دارد و گاهی اوقات حتی با تکنیک بالیاژ رنگ موی آمبره را ایجاد می‌کنند.

سامبره

کارشناسان آرایش مو تکنیک رنگ موی سامبره را از خانواده آمبره می‌دانند. در این روش، تمایز کمتری میان طیف رنگ ساقه مو و قسمت‌های انتهای مو ایجاد می‌شود و قسمت های تیره تر ساقه مو به سمت رنگ های روشن در انتهای مو گرایش پیدا می‌کند تا به لحاظ بصری حالتی آرام از تغییر رنگ را در موها از ریشه به انتها شاهد باشیم.

هایلایت

در این روش قسمت هایی از مو با طیف رنگی روشن تر از رنگ اصلی موها رنگ می شود. این کار جذابیت خاصی دارد و از طرف دیگر به لحاظ بصری نیز بعد و حجم بیشتری به موها می‌دهد. این روش را می توان برای افرادی که موهای سفید آن ها به نسبت زیاد است استفاده کرد تا دیگر نیاز به رنگ کردن ریشه های خود نداشته باشند.

تورتویزشِل  (Tortoiseshell)

 یک تکنیک رنگ موی چند بعدی است که ترکیبی از تکنیک های سامبره و بالیاژ را در آن شاهد هستیم. طیفی از رنگ های: کاراملی، بلوند طلایی، شاه بلوطی و شکلاتی در این تکنیک رنگ مو استفاده می‌شود و همانند مدل موی آمبره قسمت نزدیک به ریشه مو به رنگی تیره تر از رنگ طبیعی موها رنگ می شود، قسمت های انتهایی مو نیز به رنگ روشن تری رنگ خواهد شد تا جذابیتی زیبا در این تکنیک شاهد باشیم.

در صورت انتخاب هر کدام از این تکنیک ها فراموش نکنید که موهای شما با رنگ مو حساس و آسیب پذیر می‌شود و انعطاف خود را از دست می دهد، حتماً پس از رنگ مو به کمک شامپو و ترکیبات مخصوص محافظت از موهای رنگ شده، ماسک مو هوای گیسوان کمند خود را داشته باشید.